Asana, pranayama i naše zdravlje; Yogarahasya

Za čovjeka, čije je tijelo pod kontrolom, njegova čula će takodjer biti pod kontrolom. Jednom kada se čula stave pod kontrolu on će uvijek da ima miran um.

 

Čula percepcije (jñãnendriya-s) ima pet, čula radnje ili akcije (karmendriya-s) ima takodjer pet dok je um (manas) jedanasto čulo (indriya). Drevni textovi i zapisi nam kažu da Prãna ima deset svojih djelova ili vrsta.

Pet organa percepcije; uši, koža, oči, jezik i nos, gdje su organi radnje ili djelovanja; glas, ruke, noge, genitalije i organi eliminacije.

Prãna je podijeljena u deset kategorija; prāṇa, apāna, vyāna, udāna, samāna, nāga, kūrma, krkara, devadatta, i dhananjaya.

 

Prvih pet se nazivaju Mahã vãyu (glavni vãyu-s) a drugih pet su Upa vãyu (sporedni ili sekundarni vãyu-s).

Indriya-s pomažu čovjeku da razumije vanjske objekte.  Ako indriya-s funkcionišu pravilno, ne vodeći ka temptacijama ili izazovima, bolest neće postojati. Um je vrlo važan instrument jer je on taj koji odgovara našim čulima. Sva naša ponašanja ovise o tome kako naš um razumije ili “prevede” informacije koje dolaze od naših čula. Um treba da boravi i živi u našim srcima.

 

Ako je Prãna uznemirena, sva naša čula (indriya-s) će da budu uznemirena i kretaće se zajedno sa umom koji je okrenut ka vanjskim objektima koji su otrovni (za naš um i opšte zdravlje). Prema tome, kroz izdah, udah i zadržavanje daha, Prãna se mora regulisati.

(Kada je ekvilibrijum prane vãyu uznemiren, naša čula gube balans i ravnotežu. Ovo prouzrokuje iregularnost njihovih funkcija što je samo po sebi vrsta bolesti. Prema tome, Prãana vãyu-s moraju biti regulisani svjesnim disanjem. Prvi aspekt disanja je taj da dah mora biti prvo regulisan tokom izdaha.)

 

Muni-s su govorili o toke kako čovjekovo tijelo ima šest kośa-s. One su; Śvãsa kośa, Anna kośa, Mūtra kośa, Mala kośa, Rajah kośa i Vīrya kośa.

(Ovih šest kośa-s se odnose na različite funkcije koje one rade što se takodjer odražava u njihovim Sanskrit imenima. Śvãsa kośa predstavlja pluća, Anna kośa stomak, Mūtra kośa mokraćni mjehur, Mala kośa rektum i Rajah kośa i Vīrya kośa ženske i muške reproduktivne oragane.)

 

Kośa-s se čiste tehnikom disanja zvanom Prānāyāma. Kada su kośa-s čiste cijelo tijelo je čisto. Za one koji praktikuju yogu, uz pomoć unošenja ispravne hrane, čak i indriya-s postaju čisti.

(Sve kośa-s trebaju biti čiste kako bi mi živjeli dugo. Ovo može da se postigne kroz duže vježbanje Prānāyāma i sa ispravnom ishranom. Molitva suncu (Sandhyāvandanam) je odličan način provjere naših nečistoća jer pokrećemo svaki dio tijela. Prānāyāma, Sandhyāvandanam i ispravna ishrana nam pomažu da naše tijelo i naša čula budu ćisti.)

 

Bez prakse āsana, prānāyāma se nikada ne može savladati. Takodjer, bez discipline daha, postojanost i čvrstoća uma se nikada ne može postići.

 

Onaj koji ima stabilan um ima sreću i spokoj. Za njega, sve je lako za postići. Za ljude koji su uznemireni i uzrujani, prānāyāma je najbolja solucija.

(Sreću i spokoj mogu da osjete samo oni mojima je um pod kontrolom. Oni koji imaju porodicu imaju mnogo briga. Najbolji lijek za njih je vježbanje āsana i prānāyāma koje kao rezultat čine čovjeka zdravim, sretnim i daju mu miran i sabran um.

 

Sada ćemo da predstavimo neke posebne āsane a koje se ne mogu naći u svim tekstovima o yogi.

 

U tom pogledu, eminentni jogiji nam pokazuju samo neke od āsana kao primjer. U knjizi Dhyāna Bindu Upanishad, Lord Shiva reče Pārvati: “Koliko ima živih bića, toliko ima i āsana.”

 

Dakle, ko to ima autoritet da broji broj āsana? Ako ipak neko kaže da ovo je broj āsana, to samo pokazuje njegovo neznanje.

 

Lista āsana: Vasishtāsana, Kaundinyāsana, Ūrdhvakukkutāsana, Ashtavakrāsana, Uttāna mayūrāsana, Setudandhāsana, Uttānapādāsana, Krauñcāsana, Marīcyāsana, Vīradhadrāsana, Natarrājāsana, Trikonāsana, Supta pādāńgushthāsana, and Supta prasārita pādāńgushthāsana.

 

Nāthamuni’s Yogarahasya, Śloka od I-40 do I-50.

Pet glavnih Prana.